Pojďme se podívat na ty nejlepší a nejdůležitější aplikace na cesty, které byste měli mít ve vašem telefonu mít. A to nejen pro případ, že budete vyrážet na hory. Všechny zmíněné aplikace jsou dostupné ke stažení zdarma v AppStore nebo Google Play.
Obsah
ToggleZáchranka
Na prvním místě nemůžu zmínit žádnou jinou aplikaci. Záchranka je vůbec ta nejdůležitější aplikace na cesty (a nejen na ně) a měla by být nainstalována v každém českém telefonu. Aplikace funguje po celém území České republiky – ve městě, v přírodě, na horách i na vodě.
Kromě Česka aplikaci využijete:
- v plném rozsahu v Rakousku a Maďarsku,
- na slovenských horách pro přivolání horské záchranné služby.
V dalších zemích EU lze aplikaci využít pro vytočení linky 112 (neodesílá informace o poloze a dat o zdravotním stavu).
Jak Záchranka funguje
Díky Záchrance budete moct jednoduše kontaktovat místní záchranné složky. Aplikace vám také umožní odeslat např. informace o vaší poloze, i když nebudete vědět, kde se přesně nacházíte.
- podržením nouzového tlačítka se z aplikace odešle nouzová zpráva záchranné službě včetně informace o vaší poloze,
- potom aplikace nabídne zavolat na tísňovou linku (toto volání je nutné potvrdit),
- po spojení se záchranou službou
- pokud se budete nacházet v horách nebo na vodě, aplikace to podle GPS údajů sama rozezná a automaticky odešle zprávu i horské nebo vodní záchranné službě v daném místě
Kromě přivolání záchranky si můžete v aplikaci nastavit, aby vás upozorňovala i na případné havárie a krizové situace ve vámi zvolené oblasti. Aplikace vám tak zašle varování na silné bouřky, znečištění vody nebo třeba i nález nevybuchlé munice. Další informace o aplikaci a jejím fungování si můžete přečíst přímo na jejich webu.
Mapy
Aplikace s mapami je zásadní právě (ale nejen) při pohybu v horách. Vždycky používám aplikaci Mapy.cz, protože mají skvěle pokryté i turistické trasy po celé Evropě. Před každou cestou si stáhněte offline mapy oblasti, do které plánujete vyrazit. Mapy stahujte pravidelně, vždy než někam vyrazíte, pořád se aktualizují a i když už jste si je dříve stáhli, už nemusí být dostupné.
Waze
Asi není potřeba moc představovat. Aplikace Waze je navigace do auta s aktuálními informacemi o dopravní situaci. Díky přidávání informací samotnými uživateli, jsou informace prakticky pořád aktuální.
Počasí
Zkontrolovat počasí si budete chtít nejen u moře, ale především při pobytu na horách. Počasí kontrolujte vždycky před plánovaným hikem, ale také v průběhu výšlapu, protože v horách se může změnit prakticky z minuty na minutu.
Doporučuji:
- aplikace ČHMÚ pro Česko,
- WeatherRadar
- Windy
SnowSafe
K počasí se váží i informace o lavinové situaci v horách. Pokud budete vyrážet na hory v zimě nebo pojedete do oblasti, kde je sníh a možné laviny i po zbytek roku, určitě si do telefonu stáhněte aplikaci SnowSafe a vždycky si dopředu zkontrolujte informace o lavinovém nebezpečí. Aplikace sice není nijak moderní, jak by člověk mohl očekávat, ale na její funkci to nemá žádný vliv.
Booking, Airbnb
Nepostradatelná aplikace při hledání ubytování. V aplikacích Booking najdete ubytování po celém světě, můžete využít filtry při hledání a procházet jen takové ubytování, o které máte zájem. Můžete si tak vybrat hotel, penzion, ubytování v soukromí, apartmán nebo jen pokoj, ubytování s bazénem nebo jiným specifickým vybavením. Můžete také procházet mapu a vybírat podle preferované polohy. Aplikace Airbnb funguje na stejném principu, jen si v ní najdete ubytování v soukromí.
Park4night
Skvělá aplikace pro hledání místa pro přespání mimo kempy. Pozor ale na to, že v této aplikaci jsou uvedená i místa, která nejsou oficiálně uznaná místními úřady k přespání, proto dodržujte místní předpisy. Např. ve Slovinsku je zakázané přespávat „na divoko“ mimo kempy a jiná místa k tomu určená. Parkujete vždycky na vlastní bezpečnost a odpovědnost. V každém případě vždycky platí nezanechat po sobě žádný bordel a opustit místo v takovém stavu, v jakém jste na něj přijeli.
Stellplatz
Podobná aplikace jako předchozí Park 4 night. Aplikace funguje pro Evropu a jak už název aplikace napovídá, najdete v ní stellplatz ve vybrané oblasti. Pokud byste tento výraz ještě neslyšeli, stellplatz je oficiální karavanové stání mimo kemp, kde bez obav můžete zůstat s karavanem nebo obytkou přes noc. Tento prostor je vybavený kontejnery na odpad a zázemím, kde můžete vylít šedou vodou, vyprázdnit toaletu, a doplnit pitnou vodu na další cestu nebo elektrickou přípojku.
BezKempu
Jestli hledáte místo na kempování mimo oficiální kempy, určitě si stáhněte aplikaci BezKempu. Jedná se o českou aplikaci, ve které najdete místa pro přespání v autě, stanu nebo i chatičky a glamping. Protože se jedná o českou službu, je pokryté prakticky jen Česko, ale několik míst najdete i mimo naši zemi. Můžete si vybrat ze stovek míst u vody, s výhledem, ve vinicích a dalších krásných lokalit. Služba je jednoduchá a funguje podobně jako rezervace ubytování na Booking – vyberete si místo, zarezervujete, zaplatíte poplatek majiteli pozemku a můžete přijet.
TripAdvisor
Skvělá aplikace pro každého cestovatele. V TripAdvisor najdete především recenze a hodnocení zajímavých míst a také tipy co kde podniknout. Obsah je vytvářený přímo uživateli. Najdete tady doporučení na spoustu míst po celém světě, nejlepší atrakce, hodnocení restaurací a tipy na zážitky.
HappyCow
HappyCow je podobná aplikace jako ta předchozí. HappyCow ocení především lidé, kteří se stravují rostlinně. Najdete tady seznam a hodnocení vegetariánských a veganských restaurací po celém světě a dalších restaurací, které mají v nabídce také jídla pro rostlinně se stravující návštěvníky. Kromě restaurací v aplikaci najdete také farmářské trhy, obchody se zdravou výživou a další podniky tohoto typu.
Překladač
Překladač se hodí vždycky, když neumíte jazyk dané země. Ne všude se totiž domluvíte anglicky. Třeba i ve větším městě v Itálii můžete narazit a lidi, kteří se s vámi nedokáží (nebo možná nechtějí) domluvit v angličtině. Osobně používám Google Translator. Super funkce je možnost překladu textu pomocí fotoaparátu. To ocení třeba ti s alergiemi na potraviny, když si chtějí být jistí, že jídlo neobsahuje např. lepek. Jednoduše v překladači zapnete funkci fotoaparátu a namíříte/vyfotíte složení a je to.
Aurora forecast
Při cestách na sever oceníte aplikaci na předpověď polární záře. Aplikace funguje podobně jako předpověď počasí, jen s tím rozdílem, že se dozvíte informace o polární záři a pravděpodobnosti jejího výskytu v dané oblasti.
Co se týká samotné polární záře, nejlepší období pro její pozorování je hlavně v zimě.
Surfshark
Nejen v zahraničí je dobré mít zabezpečení dat v telefonu. Já používám VPN službu od Surfshark, ale klidně můžete vybrat i jinou, např. Nord VPN. Díky této službě dokážete přesměrovat svoji IP adresu do jiné země a získáte tak přístup k obsahu, který by jinak z daného státu nebyl dostupný. Co je dobré vědět, je i to, že díky přesměrování do jiného státu pomocí VPN můžete získat např. levnější letenky.
Revolut
Revolut se dá představit jako virtuální peněženka nebo virtuální bankovní karta. Díky této aplikaci si můžete směnit peníze bez bankovních poplatků nebo platit zahraničí s výhodnějším kurzem. Právě díky výhodným zahraničním platbám je oblíbená mezi cestovateli. Kromě virtuální platební karty si můžete nechat poslat i tu klasickou, fyzickou.
V aplikaci Revolut zřídíte bankovní účty v různých měnách. Peníze pak můžete jednoduše proměnit na jakoukoliv zahraniční měnu nebo tak platit u obchodníků. Kromě virtuální a fyzické platební karty, si můžete v aplikaci zřídit i jednorázovou kartu pro konkrétní platbu, po které karta přestane být platná a nemůže tak být zneužitá. Kromě popsaného aplikace umožňuje také jiné služby, např. investovat do kryptoměn nebo nakupovat akcie.
Tip na závěr
Vždy mějte aplikace aktuální, hlavně pokud nemáte v telefonu povolení stahování aktualizací na pozadí, aktualizujte si je ručně. To platí především pro Záchranku, ostatní zmíněné aplikace nejsou tolik zásadní. Není nic horšího, než když chcete aplikaci použít, ale začne se vám nejdříve stahovat aktualizace.
Podívejte se i na další tipy na cesty, které najdete na blogu: