Bílé Karpaty: 8 tipů, kam na výlet pěšky i na kole

Aktualizováno 14/04/2025

Bílé Karpaty jsou pohoří na rozhraní České a Slovenské republiky a představují jedinečný kousek přírody, který láká milovníky turistiky, historie i kultury. Krajina Bílých Karpat je pozoruhodná svou rozmanitostí a bohatou biodiverzitou.

Obsah článku

Příroda Bílých Karpat

Pohoří spadá do chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a začíná za městem Strážnice a táhne se po česko-slovenské hranici ke Střelné u Valašských Klobouků, kde navazuje na Javorníky.

Bílé Karpaty jsou známé především jako oblast s druhově nejpestřejšími loukami v Evropě. Nachází se zde řada rostlin, které se jinde v České republice nevyskytují nebo rostou mimo Bílé Karpaty jen výjimečně. Dodnes zde bylo zaznamenáno přes 1 500 druhů rostlin.

Pestré bělokarpatské louky poskytují útočiště i desítkám vzácných a ohrožených druhů hmyzu. Vyskytuje se zde nejméně 20 tisíc druhů živočichů, včetně našeho největšího motýla martináče hrušňového. 

Bílé Karpaty jsou také územím známým pro své minerální prameny. Tyto prameny se vyskytují především v okolí Luhačovic, ale najdeme je i v jiných městech nebo obcích, např. v Březové, Javorníku nebo ve Strání.

Kromě přírodního bohatství je oblast Bílých Karpat velmi pestrá i co se týče lidové kultury a folkloru. Potkává se zde hned několik národopisných oblastí se svými zvláštnostmi a tradicemi.

Kde se ubytovat v okolí Bílých Karpat

Vodní nádrž Lučina

Lučina je rekreační oblast na Slovácku, na okraji Bílých Karpat. Nachází se mezi obcemi Radějov a Tvarožná Lhota. Oblast je vyhledávaným místem pro odpočinek u stejnojmenné vodní nádrže, která slouží jako přírodní koupaliště. 

Dostanete se sem autem i autobusem. V místě je velké parkoviště s dostatečným počtem parkovacích míst i autobusová zastávka. Parkoviště je ve stínu stromů, je placené a stojí 50 Kč za celý den. Pohodlně se sem ale dostanete i na kole z okolních obcí.

Přímo na Lučině se se můžete ubytovat v některé z chat k pronájmu, ve zdejším hotelu nebo zůstat v kempu. V místě najdete i několik hospůdek a stánků s občerstvením. Doporučuji navštívit i nedaleký Bufet U Zastávky, kde se v létě schází místní chataři a pořádají se tady zábavné country večery. Můžete si tu zahrát volejbal nebo si sem vzít třeba frisbee a pro děti jsou tu i prolézačky a houpačky.

Lučina je nejen skvělým místem pro odpočinek, ale je i výchozím bodem pro další aktivity. V následujících odstavcích se podíváme na dva tipy, kam z Lučiny vyrazit.

NPR Čertoryje a louky plné orchidejí

Oblast Čertoryje je národní přírodní památka a nachází se na loukách nad Lučinou. Vede tudy naučná stezka Orchidejová, která má celkem 15 km, vede polními cestami a není nijak náročná.

NPR Čertoryje je jedním z nejcennějších míst v CHKO Bílé Karpaty. Na místních loukách roste 25 druhů orchidejí z celkem 56 druhů, které se vyskytují na území České republiky. Vzhledem k významnosti lokality je třeba dodržovat pravidla pro pobyt v přírodní rezervaci a pohybovat se jen na vyznačených turistických cestách.

Orchidejová naučná stezka vede skrz Čertoryje přes vrcholy Kobyla, Výzkum a Šumárník, odkud vás dovede zpět na Lučinu.

Trail of life – Bílé Karpaty na kole

Pokud rádi výletujete na kole, je pro vás tato okolí Lučiny skvělým místem.

Trail of life je síť MTB okruhů a na ně navazujících singletrailů. Základna trailů je přímo na Lučině. Okruhy vás provedou lesy i loukami Bílých Karpat a zavedou vás za krásnými výhledy na Bílé Karpaty.

Okruhy vedou po lesních a polních cestách, místy jsou sdílené s turistickými chodníky. Trasy vás zavedou třeba k rozhlednám na Holém vrchu nebo Travičné a na vrcholy Kobyla a Výzkum. Na každém okruhu vás čeká některý ze singtrailů. Ty jsou většinou nenáročné a zvládnou je i děti.

Pro zkušené cyklisty je tu potom třeba černý trail Zmiják, na kterém najdete kořenové a kamenité pasáže.

U základny je postavený pumptrack, kde se vyřádíte i s dětmi. Nově je tady i menší sklil centrum pro nácvik techniky. Kromě boulí, malých skoků je tady i stezka postavená z kamenů. A pokud už budete mít ježdění dost, je na základně bistro. Nebo si tady můžete půjčit paddleboard a trochu si odpočinout na vodě.

Podrobné informace a mapy okruhů a trailů najdete na webových stránkách Trail of life.

Velká Javořina

Je s výškou 970 m n.m. nejvyšším vrcholem Bílých Karpat. Vrchol je turisticky dobře přístupný z obou stran hranice. Na vrcholu se nachází televizní a rozhlasový vysílač. 

Výhled z Velké Javořiny

Javořinský prales je bezzásahová lesní zóna, kde narazíte na spadané stromy a větve různých tvarů. Za mlhavého počasí je skvělým místem pro fotografy. Na jaře tady narazíte na spousty sněženek nebo medvědího česneku. Na vrcholu se můžete kochat výhledy na Bílé Karpaty prakticky kolem dokola.

Pěšky na Javořinu

Trasa z Nové Lhoty

parkoviště u skiareálu v Nové Lhotě se vydáte k rozcestí na Kubíkův vrch a odtud po zelené turistické značce dojdete až na Velkou Javořinu.

Trasa ze Strání

parkoviště u Kamenné boudy ve Strání se na Velkou Javořinu dostanete po červené turistické značce.

Trasa z Květné

parkoviště u koupaliště v Květné půjdete necelý půl kilometr po silnici a potom se vydáte do kopce po žluté turistické značce. Po dalším půl kilometru pokračujete po zelené značce až na Velkou Javořinu.

Přístup ze slovenské strany

Za slovenské strany je možné přijet autem skoro až na vrchol, zaparkovat se dá u Holubyho chaty, kde je i restaurace. Chata je většinou celoročně otevřená.

Na Velkou Javořinu na kole

Na Velkou Javořinu se dostanete i na kole. Můžete vyrazit od Kamenné boudy ve Strání, jen se místo turistického chodníku dáte na cyklotrasu. Vyrazit můžete i z Květné, cyklotrasa z obce vede směrem ke Kamenné boudě, odkud potom budete pokračovat stejnou trasou. Trasa z Květné je potom o 4 km a půl hodinky delší.

Jelenec

Společně s Chmeľovou je druhým nejvyšším vrcholem Bílých Karpat, oba vrcholy mají shodnou výšku 925 m n.m. Jeho návštěvu doporučuji spojit s výletem na Velkou Javořinu, od které leží jen 2,5 km východně. Sám o sobě tento vrchol není zrovna dvakrát zajímavý, leží v lese, takže z něj nikam neuvidíte, ale nachází se na něm bývalý vojenský vysílač, který slouží jako taková rozhledna.

Věž je vysoká skoro 50 metrů. Konstrukce je staticky v pořádku a je zatím stále volně přístupná, ale výstup na ni není pro každého. Vstup na věž je na vlastní nebezpečí. Nahoru se leze po kolmém žebříku a pokud chcete mít na Bílé Karpaty pořádný výhled, je potřeba vylézt alespoň do třetího nebo ještě lépe do čtvrtého patra.

Velký Lopeník

Velký Lopeník (911 m n.m.) je dalším z vrcholů Bílých Karpat. Na vrcholu stojí dřevěná rozhledna, ze které je krásný výhled do všech směrů. Při dobré viditelnosti máte výhled na celé Bílé Karpaty, Chřiby a dohlédnete až na Beskydy, Pálavu nebo Jeseníky. V sezóně je vstup na rozhlednu zpoplatněný a stojí 50 Kč a bývá zde i možnost zakoupit menší občerstvení. U rozhledny je několik laviček k posezení, ohniště a také suché WC. V lese je potom i pramen s pitnou vodou.

Kudy na Velký Lopeník

Trasa z Lopeníku

parkoviště v obci Lopeník se vydáte po žluté turistické značce směrem k rozcestí na Malý Lopeník (tento vrchol je v lese a není z něj výhled). Od rozcestí potom pokračujete po zelené turistické značce až na Velký Lopeník.

Trasa z Mikulčina vrchu

Parkovat se dá u skiareálu Mikulčin vrch, odkud půjdete asi půl kilometru po silnici a poté se napojíte na zelenou turistickou značku, která vede přímo na vrchol

Trasa z Květné

Ze zmíněných tras je tato nejdelší. Zaparkovat můžete na náměstí v obci Květná a hned z parkoviště se dáte na zelenou turistickou značku, která vás dovede na vrchol Velkého Lopeníku. Po této cestě narazíte také na pramen Březovské kyselky.

Pěšky přes Bílé Karpaty

Přechod Bílých Karpat je přes 100 km dlouhý. Co se týká konkrétní délky záleží na tom, odkud vyrazíte a kudy přesně půjdete, protože těch možností je samozřejmě víc.

Jedna z možných tras přes Bílé Karpaty vede ze Strážnice do Střelné a má 113 km. Dá se projít i za 3 dny, ale samozřejmě záleží za na vaší kondici a na tom, jak moc si chcete trasu užít. Takže se cesta může protáhnout klidně na 5 dní.

Do Strážnice se dostanete vlakem i autobusem. Trasa vede přes Tvarožnou Lhotu, Lučinu, Vrbovce, Velkou Javořinu, Lopeník, Žítkovou, Javorník a končí ve Střelné, kde můžete nastoupit na vlak i autobus.

Jelikož nejsou Bílé Karpaty nijak velkým pohořím, na trase nenajdete žádné náročné úseky, většinou se jde po loukách a lesních cestách, takže nenarazíte na vyloženě složité kamenité nebo lezecké pasáže. Místy půjdete po slovenské straně, proto pokud používáte aplikaci s mapami, nezapomeňte si stáhnout jejich offline verze i pro Slovensko. Doporučuji používat aplikaci mapy.cz, kde jsou všechny trasy krásně zaznačené.

Vršatská bradla

Vršatská Bradla jsou mým posledním tipem na zajímavá místa Bílých Karpat. Jsou to vápencové skalní věže vyčnívající nad okolní krajinu. Nachází se na slovenské straně pohoří u obce Vršatské Podhradie, jen asi půl hodiny cesty z Valašských Klobouků. Leží v přírodní rezervaci pod vrcholem Chmelová (925 m n. m.), ze kterého je krásný výhled do okolí.

Okruh kolem Vršatských bradel

Zaparkovat se dá kousek od místního hotelu s restaurací. Parkoviště je hned u rozcestí, ze kterého se vydáte rovnou na naučnou stezku Okolo Vršatca. Tato trasa vás provede kolem bradel a po ní se zase vrátíte zpět k parkovišti.

Za zastávku určitě stojí vyšlápnout si ještě i na vrchol Chmelová (asi 400 metrů do kopce) a ke zřícenině Vršateckého hradu (asi 300 metrů).

Byť nejsou Bílé Karpaty nijak velkým pohořím, vždycky mějte na paměti svoji bezpečnost a nezapomeňte se na cesty správně vybavit. Nikdy nezapomínejte vzít si s sebou dostatek vody, lékárničku (v tomto článku jsem psala o tom, co všechno by měla obsahovat) a případně nějakou svačinu.

Bílé Karpaty nabízí opravdu nespočet možností pro výlety a poznávání přírodních krás. Nezapomínejte ale, že se pohybujete v chráněné krajinné oblasti a v přírodních památkách, proto nescházejte ze značených cest, nenarušujte přírodu kolem vás a vše, co jste si přinesli, si také s sebou odneste, abychom si tento úžasný kousek přírody nezničili.

Sdílet příspěvek

Threads
Pinterest
Facebook
LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečtěte si o dalších zajímavých místech

Lago di Misurina, Dolomity
Itálie

Nejkrásnější jezera v Dolomitech (+ mapa)

Aktualizováno 14/04/2025 Křišťálově čistá voda a horské štíty zrcadlící se na hladině, přesně taková jsou ta nejkrásnější jezera v Dolomitech. Jestli hledáte místa, která vám

Rakouská soutěska Kitzlochklamm
Rakousko

Nejkrásnější soutěsky v Rakousku

Aktualizováno 14/04/2025 Rakousko je země dechberoucích hor, tyrkysových jezer a malebných horských měst a vesnic. Najdeme tady ale i nádherné soutěsky. Tyhle přírodní kaňony, které