Chřiby: 16 tipů kam na výlet

Aktualizováno 09/09/2024

Chřiby nebo také Buchlovské hory, Buchlovské kopce nebo prostě Buchláky, jsou vrchovina ležící na jižní Moravě mezi městy Kyjov, Koryčany, Kroměříž, Otrokovice a Staré Město u Uherského Hradiště a jsou součástí Středomoravských Karpat. Nejvyšším bodem Chřibů je vrchol Brdo s výškou 587 m.

Chřiby jsou plné turistických tras, krásných vyhlídek a skalních útvarů a také historických památek. Nabízí také spoustu možností na cyklo výlety a jsou oblíbeným místem i mezi horolezci. Na své si tady přijdou turisté i malí výletníci s rodiči nebo sportovní nadšenci. Chřiby ukrývají také bohaté historické a kulturní dědictví. Takže pokud vás láká chodit spíše po památkách než po kopcích, určitě si tu také najdete to své.

Kde se ubytovat v okolí Chřibů

Pokud pojedete do Chřibů na více dní můžete se ubytovat Nad Slováckým sklípkem v obci Tupesy nebo v Pohádkovém srubu Salaš, odkud to budeme mít jen kousek k místní rozhledně. Apartmán Smraďavka nabízí nadstandardní ubytování i pro větší skupinu. Pejsci jsou tady také vítáni. Naprosto úžasné ubytování nabízí hotel Zikmundov ve Starých Hutích, který se dostal i na web Amazing places. A pokud byste hledali ubytování více v přírodě, můžete zkusit Chatičky u Dlouhé řeky.

Kam se vydat v Chřibech

Chřiby nabízí opravdu nespočet zajímavých a krásných míst. V dnešním článku se podíváme:

Za výhledy

  • rozhledna Brdo
  • rozhledna Salaš
  • zřícenina hradu Střílky
  • vyhlídka Karlovica

Do přírody

  • hradisko svatého Klimenta
  • mohylové pohřebiště Tabarky
  • skalní útvary Kazatelna, Kozel, Komínky, Budačina, Miláčka, Buchlovský kámen

Za historií a kulturou

  • zřícenina hradu Cimburk
  • zámek Buchlovice
  • hrad Buchlov
  • zámek Koryčany

Brdo

Jak už jsem psala, Brdo je s výškou 587 metrů nejvyšším bodem v Chřibech. Na vrcholu stojí téměř 24 metrů vysoká kamenná rozhledna, ze které je krásný výhled do okolí a nejen na celé Chřiby, ale i na Beskydy, Bílé Karpaty (o nich se dočtete více v tomto článku) a dohlédnete i na slovenskou Malou Fatru. O Brdu a podrobných trasách k němu je na blogu také samostatný článek.

Rozhledna na vrcholu je otevřená od dubna do října a vstup v roce 2024 stojí 20 Kč, děti do pěti let mají vstup zdarma. Za špatného počasí může být rozhledna uzavřená. Kompletní informace o provozní době najdete na webových stránkách mikroregionu Chřiby.

Na vrcholu u rozhledny je otevřené ohniště a u rozcestí pod rozhlednou najdete i turistický přístřešek s krytým ohništěm.

Kudy na Brdo

  • Délka: 7 km (tam i zpět)
  • Čas: 2 hodiny

Na Brdo vede hned několik ras. Výchozí bod této trasy je Bunč, kde je také poměrně velké parkoviště (zdarma). Kousek od parkoviště najdete i dvě studánky, první po 170 metrech a druhá po asi 250 metrech. 

Hned z parkoviště se vydáte na červenou turistickou značku, která vás dovede až k rozhled na vrcholu. Cesta nahoru je dlouhá 3,5 km a trvá asi hodinu. Zpátky se můžete vrátit stejnou trasou nebo zvolit některou z jiných (delších) možností.

Cestou doporučuji udělat si menší odbočku k jedné ze zajímavých skal Chřibů, Jeřabčině skále. Ke skále si moc z cesty moc nezajdete, Jeřebčinu skálu najdete jen 320 metrů z rozcestí z hlavní trasy.

Po cestě na Brdo budete procházet také kolem mostních pilířů Na Salárně. Ty jsou pozůstatkem nedokončené dálnice, která se tady začala stavět v roce 1939 a měla protínat celé tehdejší Československo. Stavba byla o tři roky později zastavena, nicméně se za tu dobu stihlo postavit několik mostů, propustí a jiných staveb a v Chřibech tento projekt stále připomíná několik podobných míst.

Další trasy na Brdo a jiné zajímavosti najdete v tomto samostatném článku o Brdu.

Rozhledna Salaš

Salašská rozhledna je takový archikousek ve tvaru dvou do sebe zaklíněných sedmiček. Obě tyto „sedmičky“ mají na svém vrchu vyhlídkovou plošinu. Nižší sedmička je 15 metrů vysoká a ta vyšší 20 metrů.

Lesem k rozhledně

  • Délka: 8 km
  • Čas: 2,5 hodiny

K rozhledně Salaš se dostanete poměrně rychle, nachází se totiž jen půl kilometru nad obcí Salaš. Zaparkovat můžete na parkovišti u Bunčovského potoka nebo na druhém konci obce u točny autobusů. Z obou parkovišť je to k rozhledně 1,5 km, tedy nějakých 40 minut chůze do kopce. My se ale podrobněji podíváme na delší okruh lesem s tím, že rozhlednu navštívíme až na konci trasy.

Autem přijedeme k parkovišti u točny autobusů na konci obce Salaš (parkoviště se nachází na kraji silnice hned za točnou) a odtud se dáme po cyklostezce směrem do lesa. Trasa vede po modré a žluté turistické značce k rozcestí U Padlých. Tady leží památník věnovaný občanům ze Salaše, které na konci druhé světové války ve zdejším lese zavraždili nacisté.

Na tomto rozcestí se dáme vpravo a pokračujeme dál po cyklostezce. Mohli bychom pokračovat i po modré turistické značce a trochu si trasu prodloužit. To bychom ale vynechali jednu zajímavost na trase, a to Hladný most. Tento kamenný most leží na staré Velehradské cestě vedoucí z Bunče na Salaš. Most postavili italští (údajně) zajatci po první světové válce, proto se mu někdy říká Italský most.

Od mostu potom pokračujeme k rozcestí u lovecké chaty Hubertka, kde se dáme zase vpravo a napojíme se na zelenou turistickou značku. Ta nás po 3,5 km zavede až k rozhledně Salaš. Po zelené potom sejdeme do Salaše a z obce se potom po modré dostaneme k parkovišti.

Zřícenina hradu Střílky

Střílecký hrad byl postaven ve 13. století. Dnes už na místě najdeme jen fragmenty válcové věže, část štítové zdi, zbytky stěny paláce a několik příkopů nebo valů. Z hradu už toho zbylo opravdu jen málo, ale i tak se vyplatí se sem podívat, protože z vrcholu je opravdu krásný výhled na Chřiby.

Přes Čertovy kameny ke zřícenině hradu

  • Délka: 7,5 km
  • Čas: 2,5 hodiny

Zaparkovat se dá na náměstí ve Střílkách nebo u pošty (u kostela). Trasa ke zřícenině vede po naučné stezce Příroda a okolí Střílek, která se zčásti kryje se zelenou turistickou značkou. Na naučnou stezku se napojíme hned z parkoviště a už odtud vede prakticky jen do kopce.

Po kilometru a půl chůze z náměstí se dostaneme ke skalám Čertovy kameny. Nejsou to nijak velké skály, ale určitě stojí za to projít tudy a neobcházet je. Odtud už pokračujeme dál ke zřícenině.

Na cestě nazpět doporučuji se zastavit ještě u další skály pod vrcholem Komárec. Odtud potom kolem Ctiborova dubu zpět do Střílek.

Karlova skála a vyhlídka Karlovica

  • Délka: 9,3 km
  • Čas: 3 hodiny

Autem můžeme přijet k zámečku na Smraďavce u Buchlovic, kde je poměrně velké parkoviště (zdarma).  Hned u parkoviště vás přivítá hejno kachen a dalších vodních ptáků, kteří žijí na místním rybníčku. Jen pár metrů od parkoviště se nachází sirný pramen Smraďavka. Velice rychle poznáte, odkud se vzal název pramene.

Na Smraďavce je i autobusová zastávka, takže se můžete dopravit i veřejnou dopravou, pokud nebudete chtít přijet autem. U zastávky je pěkná hospoda Na Točně, kde si můžete dát něco dobrého k pití nebo se můžete zastavit také v lovecké restauraci u zámečku.

Hned z parkoviště se dáme na žlutou turistickou značku a projdeme kolem místních chat až do lesa. Po 1,5 km vyjdeme z lesa k pomníku U Kamenného kříže, odkud se dáme vlevo na zpevněnou cestu/silnici, po které půjdeme jen asi půl kilometru. U dalšího rozcestí odbočíme vpravo do lesa a pokračujeme do kopce po zelené turistické značce, která se kryje s naučnou stezkou Putování s hřibem Chřibákem po Chřibech.

Po dalším 1,6 km se dostaneme k rozcestí Pod Karlovou skálou, na kterém se dáme vlevo. Po asi 250 metrech dojdeme k rozcestí U Zbojníku, kde si můžeme vyšlápnout ještě ke skále Zbojník. Z cesty je to jen 60 metrů a můžete si tady dát třeba menší pauzu a svačinku. Ke Karlově skále je to už jen asi půl kilometru. Ze Karlovy skály ale budeme pokračovat ještě asi 250 km na vyhlídku Karlovica.

Zpátky se můžeme vrátit stejnou cestou nebo si procházku ještě o něco prodloužit a dát se od Karlovy skály vlevo a projít si menší okruh přes vrchol Proštípená. Tato trasa je o asi 1,2 km delší. Tady už ale není nic moc zajímavého k vidění, takže tuto část můžete vynechat a vrátit se zpět.

Hradisko svatého Klimenta

Hradisko svatého Klimenta nebo také Klimentek je jedním z našich nejstarších poutních míst. Je spjaté s historií Velké Moravy, především s Cyrilem a Metodějem. Na vrcholu se nachází dřevěná kaple a každoročně se sem koná pouť. Venku u kaple najdeme dřevěnou zvonkohru, která umí zabavit nejenom děti, ale i dospělé. 

  • Délka: 5,3 km
  • Čas: 2 hodiny

Na „Klimentek“ vyrazíme z parkoviště U Křížku a dáme se po žluté turistické značce do lesa. Po 1,5 km přijdeme k rozcestí Svatý Kliment, odkud pokračujeme vpravo k hradisku, kam nás dovede zelená turistická značka. Z rozcestí je to už jen 200 metrů daleko.

Vrátíme se zpátky k rozcestí, kousek od něj je lesní studánka, kam si můžeme zajít pro čerstvou vodu. Od rozcestí pokračujeme dál po zelené značce k rozcestí Pod Kazatelnou, kde se napojíme na červenou a po necelých 300 metrech se dostaneme ke skále Kazatelna, o které píši i dál v článku.

Po červené pokračujeme dál a po půl kilometru budeme míjet další studánku. Po dalších cca 400 metrech dojdeme k další skále Kozel. Od Kozla je to zpět k parkovišti už jen necelý kilometr. Kousek odsud najdeme také zříceninu hradu Cimburk, o které píši také dál v článku.

Mohylové pohřebiště Tabarky

Středověké pohřebiště s mohylami najdeme mezi obcemi Nová Dědina a Vrbka. V současnosti se zde nachází 15 mohyl, zbytek kvůli lesnímu hospodářství již zanikl. Mohyly dosahují výšky až 1,6 metru a délky až 11 metrů.

  • Délka: 8,7 km
  • Čas: 2,5-3 hodiny

K pohřebišti je možné vyjít z obcí Nová Dědina (parkoviště u sokola) nebo Vrbka (parkoviště u knihovny nebo u hřbitova), ale obě tyto trasy vedou prakticky celé po silnici, proto doporučuji vyrazit z Kudlovické doliny. Tato trasa vede lesem a je možné cestou navštívit třeba skálu Budačina, kterou budeme míjet a o které píšu dál v článku (odkaz na odstavec).

Hned z parkoviště se dáme na Spáčilovu NS, která nás provede kolem skály Budačiny až k mohylovému pohřebišti Tabarky. Pohřebiště si můžeme projít po lesních chodnících. Dál pokračujeme po cyklostezce 5016 k rozcestí u Trvajovy studánky. Odtud pokračujeme zase po lesní pěšině po zelené turistické značce zpět k parkovišti.

Skály v Chřibech

Chřiby ukrývají spousty skal a skalních útvarů. Některé jsem už zmínila, na několik dalších se podíváme teď.

Kazatelna a Kozel

Kozel je samostatně stojící skála. Je oblíbená hlavně u horolezců, které tady v létě potkáte opravdu často. Kazatelna je skalní útvar, který se nachází na stejnojmenném vrcholu v Chřibech. Do skály jsou vytesané schody a na vrcholku se nachází kříž. Kazatelna je jednou z nejznámějších skal Chřibů a je oblíbeným výletním cílem.

Vyrazíme z parkoviště U Křížku mezi obcemi Vřesovice a Koryčany. K oběma skalám se dostaneme po červené turistické značce. Ke Kozlu dojdeme po asi 20 minutách (necelý kilometr chůze). Ke Kazatelně je to potom od Kozla asi čtvrt hodiny (asi 600 metrů).

Komínky

Komínské skály nebo také Komínky jsou pískovcové skalní útvary v Chřibech. K těmto skalám se dostanete ze stejného místa jako na Brdo, tedy z Bunče. Půjdete opět po červené turistické značce jen opačným směrem. Cesta ke skalám je dlouhá 2 km a zabere asi 40 minut.

Ke Komínkům můžete vyrazit také z parkoviště v Kudlovické dolině. Trasa z tohoto parkoviště vede po Spáčilově naučné stezce, je dlouhá 3,8 km a zabere 1,5 hodiny.

Budačina a Miláčka

Další ze zajímavých skalních útvarů, které Chřiby ukrývají, jsou Budačina a Miláčka. Obě skály jsou z těch větších, které v Chřibech najdeme a určitě stojí za návštěvu.

K oběma skalám se dostanete z Kudlovické doliny. Budačina je vzdálená z parkoviště jen 950 metrů. Ke skále Miláčka se dostaneme po 1,6 km od Budačiny po žluté turistické značce. Zpátky se dostaneme stejnou cestou. Je možné pokračovat po žluté dál, ale potom se budeme muset vracet k parkovišti po silnici.

Buchlovský kámen

Buchlovský kámen je vrchol v Chřibech (535 m), na kterém se nachází dvě skály – Malý Buchlovský kámen a Velký Buchlovský kámen.

K Buchlovskému kameni je to jen krátká procházka, trasa je dlouhá jen necelé tři kilometry (tam i zpět). Zaparkovat se dá za obcí Staré Hutě. Z parkoviště se vrátíme kousek zpět na konec obce a odtud podél potoka po žluté turistické značce ke skalám.

Do Chřibů za historií a kulturou

Kromě samotného pohoří a výletů do přírody stojí za to objevit i okolní města a obce, protože i ty mají co nabídnout. Proto sem přidám ještě tento poslední tip na další zajímavá místa v okolí, i když je tento blog zaměřený především na výlety do přírody a túry. Ale pokud vás zajímají i hrady a zámky nebo si procházku rádi zpestříte nějakou historií nebo kulturou, jsou i pro vás Chřiby jako stvořené.

Zřícenina hradu Cimburk

K Chřibům neodmyslitelně patří zřícenina gotického hradu Cimburk. Zřícenina hradu se nachází zhruba 5 km od Koryčan. Hrad vznikl v první polovině 14. století a dnes je kulturní památkou. Vstup na zříceninu je zpoplatněn a v roce 2024 stojí 70 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma. Cimburk je veřejnosti otevřený celoročně. Aktuální informace najdete na jejich webových stránkách.

Na Cimburku se každoročně koná spousta kulturních akcí. Můžete tak navštívit šermířský turnaj, výstavy uměleckých děl, ukázky řemesel, dobových kostýmů a zbraní nebo třeba košt vín nebo ochutnávku piv. Na výše zmíněném webu najdete také kompletní program kulturních akcí pořádaných na hradě.

Zámek v Buchlovicích

Buchlovice jsou malá obec s malebným centrem. Leží na okraji Chřibů a jsou vzdálené jen 12 km od Uherského Hradiště. Přímo v centru Buchlovic se nachází menší barokní zámek a krásný zámecký park. V parku najdete i záchranou stanici při volně žijící zvířata, kterou můžete navštívit také. V areálu zámku se nachází i čokoládovna.

Vstupné do zámecké zahrady

Dospělí od 25 let100 Kč
Senioři nad 65 let80 Kč
Mládež od 18 do 24 let80 Kč
Děti od 6 do 17 let30 Kč
Děti do 5 letzdarma

Kompletní ceník vstupného do zahrady a zámku a další informace najdete na webu zámku.

Hrad Buchlov

Hrad se nachází zhruba 6 km od Buchlovic. Počátky hradu sahají do 13. století a byl založen jako významný strategický bod. Sloužil mimo jiné jako obranná pevnost. K hradu patří i kaple sv. Barbory na vedlejším vrcholu Modla, odkud je krásný výhled na Chřiby.

Pod hradem je placené parkoviště, parkovné stojí 50 Kč za celý den. K hradu je to z parkoviště jen 5 minut chůze. Ke kapli se dostaneme po Naučné stezce Okolo Buchlova. Celý okruh má necelé 3 km a projít ho zabere zhruba jednu hodinu.

Vstupné do areálu hradu

Dospělí od 25 let80 Kč
Senioři nad 65 let60 Kč
Mládež od 18 do 24 let60 Kč
Děti od 6 do 17 let20 Kč
Děti do 5 letzdarma

Kompletní informace a ceny prohlídek hradu najdete na webových stránkách hradu.

Chřiby s dětmi

Archeoskanzen a Živá voda Modrá

Areál se nachází na kraji obce Modrá. Přímo v areálu (před hotelem Skanzen) je velké parkoviště. Parkování je zdarma. Hned vedle hotelu je zajímavé bludiště, do kterého si s dětmi určitě zajděte.

Živá voda je expozice sladkovodních ryb, do jejichž života můžete nahlédnout díky podvodnímu tunelu. Tunel je v hloubce 3,5 metru pod hladinou vody a má délku 8 metrů. Kromě pozorování ryb se můžete projít nad výběhem praturů a botanickou stezkou.

Pro děti jsou tady nachystané i různé aktivity s tematikou přírody a vody (doplňovačky a kvízy nebo výtvarné aktivity). Součástí areálu je také přírodní koupací biotop s brouzdalištěm.

Otevírací doba a vstupné v roce 2024

Areál je otevřený denně po celý rok, je bezbariérový a je možné zde platit kartou.

1. dubna – 31 října9 – 17 hodin
1. listopadu – 31. března10 – 16 hodin
17. listopadu 202410 – 16 hodin
Dospělí od 25 let100 Kč
Děti od 3 do 15 let, studenti, senioři a ZTP70 Kč
Děti do 3 letzdarma
Rodinné (2 dospělí a až 3 děti do 15 let)300 Kč

Smraďavka

O Smraďavce jsem už trochu napsala výše. Můžete si sem zajet samostatně nebo výlet spojit s návštěvou Buchlovic, Buchlova nebo jiného místa.

Kolem místních rybníčků jsou vybudované zpevněné chodníčky a děti se tady zabaví při pozorování vodních ptáků. Doporučuji si s sebou vzít frisbee, badmintonové rakety nebo jinou hru a něco si zahrát na místní louce. Nebo si můžete udělat procházku k nedalekému ranči Nevada, ke kterému je to z parkoviště 1,5 km do mírného kopce.

V hospůdce Na Točně nebo v místní Lovecké restauraci si potom můžete sednout na něco dobrého.

Les Park Vřesovice

Areál se nachází nad Klimentským rybníkem na okraji Chřibů. V areálu je malá hospůdka Lesní bar. Hospoda nemá standardní otevírací dobu, většinou je otevřená o víkendech a svátcích. Pro aktuální informace se podívejte na jejich facebookovou stránku.

Pro děti tady toho mají opravdu hodně. Kromě klasik jako jsou houpačky nebo prolézačky tady mají připravené i různé hry – lesní minigolf, minikulečník, šprtec nebo si tady můžete půjčit i zajímavou deskovou hru Křížem krážem jižními Chřiby, díky které poznáte další místa v okolí.

Kde se v Chřibech najíst a napít

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru