11 tipů jak se nechovat v přírodě

Aktualizováno 09/09/2024

V tomto článku se podíváme na obecné zásady pro pobyt v přírodě, a to jak se chovat nebo spíše jak se nechovat v přírodě. I když by se některé body mohly zdát pro (doufám) většinu jako samozřejmost, pořád se setkávám s tím, že pro spoustu lidí to tak očividně není. Zemi máme ale jen jednu, tak si pojďme zopakovat, co do přírody nepatří.

Neodhazujte odpadky

Toto je nejzákladnější pravidlo vůbec pro to, jak se nechovat v přírodě. A i když by se mohlo zdát, že tohle ví i malé dítě, bohužel tomu tak není. Nikdy neodhazujte odpadky do přírody. Obaly od svačiny, lahve od pití vždy vyhoďte do odpadkového koše (samozřejmě odpadky roztřiďte). Pokud po trase žádný koš nenajdete, vždy si všechno odneste a vyhoďte na nejbližším místě, kde to půjde.

A pokud uvidíte po cestě na zemi třeba obal od tyčinky, prosím seberte ho. I při vší opatrnosti se může stát, že občas něco prostě vypadne z kapsy nebo batohu.

To stejné platí i o cigaretových nedopalcích. Pokud jdete na procházku do lesa a cigaretu si nedokážete odpustit, uhašený nedopalek zase zastrčte do nějaké krabičky nebo zvažte pořízení kapesního popelníku. Ten seženete třeba od české firmy bezvajglu.cz, u které najdete kapesní popelníky v různých barvách a designech. Nedopalky do přírody nepatří. Takový „vajgl“ (resp. cigaretový filtr) je totiž plast a rozkládá se dlouhých 15 let.

Neničte přírodu

S tímto se setkávám bohužel skoro pokaždé, když vyrazím na turisticky oblíbenější místo. Často potkávám rodiče, kteří nechávají svoje děti trhat rostliny, loupat kůru ze stromů, lámat větvičky stromů nebo keřů nebo házet kameny po rostlinách. Přitom se kolikrát pohybují v přírodní památce nebo rezervaci… Prosím, nedělejte to. A i vašim dětem vysvětlete, jak správně se v přírodě chovat (nebo spíše, jak se nechovat v přírodě) a že je potřeba přírodu chránit, ne ničit. Nebuďme lhostejní a vzdělávejme lidi okolo.

S tím souvisí i rozumný sběr plodů v lese. Maliny, ostružiny, borůvky nebo houby. Super svačinka na místě nebo na doma. Nesbírejte však víc, než spotřebujete. Přinést si z lesa dva košíky hub, které nebudete mít čas zpracovat a skončí pak v popelnici není zrovna zodpovědný přístup. Proto sbírejte jen tolik, kolik jste schopní zpracovat a zbytek nechte v lese zvířatům, i pro ně je to potrava.

Když musíte na záchod…

Pojďme si narovinu říct, že není v pohodě jít udělat svoji potřebu do lesa a nechat to tam jen tak ležet s kupou ubrousků okolo. Není to v pohodě a není to rozhodně žádoucí.

A jak to tedy udělat správně? Pokud jste správný horal, určitě nosíte v batohu outdoorovou lopatku. Jasně, na nedělní výlet do lesa asi lopatku nebude brát, ale to nevadí, stejně dobře poslouží obyčejný klacek nebo kámen.

  • Vyhrabejte jamku – stačí vyhrabat cca 15 cm důlek, který po „akci“ zase zahrabejte, udusejte a klidně na hromádku položte kámen
  • Pozor na blízký vodní tok – nikdy svoji potřebu nedělejte v blízkosti zdroje vody a ani hned u cesty, zajděte raději kousek dál do lesa.
  • Použitý papír seberte – ani použitý toaletní papír nepatří do přírody. Na každý výlet si s sebou berte plastové zavírací sáčky, ve kterých papír odneste. Můžete použít klidně i dva pro lepší izolaci nepříjemného zápachu.

Spousta lidí nad papírem mávne rukou, protože se prý rozloží. To je sice pravda, ale nebuďme naivní. Ten ubrousek nezmizí ze dne na den. Toaletní papír jen tak pohozený v přírodě se rozkládá většinou několik týdnů. Nicméně se v závislosti na počasí může rozkládat klidně až 3 roky. Pokud se tedy nestane, že tenhle zaneřáděný papír neodnese nějaké zvíře a nekontaminuje si tak své hnízdo nebo noru. Navíc, pohled na hromadu použitých kapesníčků nám ten pobyt v přírodě dost pokazí.

Nerušte zvířata

V lese a v horách nikdy nebuďte hluční víc než je potřeba. Tím není myšleno, abyste si mezi sebou šeptali, prostě jen nekřičte. Hlasité projevy a křik jsou typickým příkladem pro to, jak se nechovat v přírodě. Berte to tak, že jste na návštěvě a respektujte klid zvířat. O to víc to platí v zimním období.

Mějte psa na vodítku

S předchozím bodem souvisí i tento. Pokud váš pes nezvládne odvolání na 100 %, nemějte ho na volno. Mít psa na vodítku není ostuda. Naopak je to známka toho, že jste si vědomi, co se může stát, když se vám pes zaběhne. Opět to platí dvojnásob v zimě, kdy zvěř nemá dostatek potravy a energie a jen vyplašením a následným úprkem se může vyčerpat natolik, že to pro ni může být konečná.

Dodržujte pravidla pro rozdělávání ohně

Ročně kvůli neopatrnosti vznikají stovky požárů, proto je při rozdělávání ohně v přírodě potřeba být obzvláště obezřetný a dodržovat základní pravidla.

Pravidla pro bezpečné rozdělávání ohně v přírodě:

  • oheň rozdělávejte nejméně 50 metrů od okraje lesa,
  • pro ohniště zvolte hliněný podklad a ideálně vyhlubte menší jámu a obložte ohniště kameny,
  • mějte oheň vždy pod dohledem,
  • nepoužívejte hořlavé látky (benzin, líh apod.)
  • oheň vždy důkladně uhaste.

Kdy a kde oheň nerozdělávejte:

  • v lese,
  • na místě se vzrostlým porostem (vysoká tráva, keře),
  • pod větvemi stromů, na kořenech, rašelině, suchém listí nebo hrabance,
  • v blízkosti seníků, stohů atd.
  • za větru nebo velkého sucha.

Stavění kamenných mohyl

Ukázkový případ toho, jak se nechovat v přírodě, je stavění kamenných mohyl, mužíků, komínků, věžiček, pyramid. Ať už jim říkáte jakkoliv, nikdy je nestavte. Ničíte tak přírodní geologické procesy, které trvají statisíce let. Na kamenech rostou rostliny důležité pro místní ekosystém a pod nimi se skrývají malí živočichové a kladou na ně vajíčka, třeba ohrožená ryba vranka obecná. Odnášením a přesouváním kamení ve vodě i na souši tento ekosystém ohrožujete.

Kameny představují pro spoustu živočichů útočiště a prostředek k přežití a odnášením kamenů jim toto prostředí ničíte. Stačí jedna mohyla, která je inspirací pro další turisty a neštěstí je na světě. Proto prosím nestavte další, ale rozeberte ty, které už jsou postavené, aby nelákali další turisty.

Ve vysokých horách můžete často narazit na velké kamenné mohyly, které ale mají svůj význam. Staví se na cestách, kde není turistické značení a slouží jako orientační body pro turisty a horolezce.

Využívejte turistické stezky

Dávejte pozor na to, kam máte namířeno. Ne všude je totiž možné chodit volně po lese. V národních parcích a přírodních rezervacích je kvůli ochraně přírody zakázáno pohybovat se mimo vyznačené turistické trasy. Mějte to na paměti a dodržujte zákazy, v takových místech totiž mohou růst vzácné rostliny nebo žít chránění živočichové.

Dodržujte pravidla pro kempování

V České republice je zakázané tábořit ve volné přírodě, nicméně je možné nocovat (až na výjimky v chráněných územích). Jaký je v tom rozdíl? Táboření typicky znamená vícedenní pobyt na jednom místě, obvykle ve stanu, dá se říct kempování, jak ho známe. Nocovat (bivakovat) je oproti tomu jednorázové přespání pod širákem bez aktivit typických pro kempování (rozdělávání ohně, vaření a další). 

Nepoužívejte kosmetické prostředky

V přírodě nikdy nepoužívejte kosmetiku. Tím je myšleno používání zubní pasty, mytí mýdlem a šamponem venku. Ani ekologická kosmetika do přírody nepatří, i ta totiž může negativně ovlivnit ekosystém, především když ji budete používat ve vodě. Použijte buď čistou vodu nebo se sprchujte jen v kempu.

Šiřte zodpovědný přístup pro pobyt v přírodě mezi ostatní

Neméně důležité je také inspirovat své okolí vlastním chováním a jít příkladem pro to, jak se nechovat v přírodě. Každý z nás může udělat takové minimum, jako je sdílet informace ohledně chování v přírodě a důsledků neudržitelného jednání. I když se může zdát, že se jedná o samozřejmé věci, které znají i malé děti, bohužel to tak není. Proto šiřte zodpovědný přístup i mezi ostatní.

Každý z nás má moc ovlivnit, jak bude příroda vypadat za několik let. Když budeme tato jednoduchá pravidla pro pobyt v přírodě dodržovat, nejenže si sami více užijeme krásné přírody, ale zároveň to umožníme i ostatním generacím. Chovejme se všichni zodpovědně a s respektem, příroda nám to vrátí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru