Aktualizováno 14/04/2025
Karimatka je spolu se spacákem hlavní dvojka pro spaní venku. Na jejím správném výběru závisí to, jestli se ráno probudíte odpočatí a připravení na další trek nebo rozlámaní a bez energie. V tomto článku se dozvíte, jak vybrat karimatku tak, aby splňovala všechny důležité požadavky.
Obsah článku
Karimatka tvoří bariéru mezi vámi a studenou zemí (izoluje) a také zvyšuje komfort, proto je potřeba si na výběru dát opravdu záležet. Není nic horšího, než všelijaké nerovnosti a kamínky, co vám v noci nedají spát. Nebo chlad, kvůli kterému se ráno probudíte celí promrzlí, a to ani sebelepším spacákem nezachráníte. Správná karimatka váš těchto nepříjemností ušetří a zajistí vám tak kvalitní spánek i v přírodě.
V tomto článku se dozvíte:
- jaké jsou typy karimatek a jejich výhody a nevýhody,
- na jaké parametry se při výběru zaměřit,
- jak vybrat karimatku, aby odpovídala vašim požadavkům.
Typy karimatek a jejich výhody a nevýhody
Pojďme se nejdříve podívat na typy karimatek, které na trhu najdeme, jaké jsou jejich vlastnosti a výhody a nevýhody.
Pěnové karimatky
- Cena: cca 1 000 Kč
- Proč ji pořídit: nemáte velký rozpočet, upřednostňujete váhu a odolnost před komfortem
- Výhody: nízká cena, nízká váha, velmi odolné, jednoduché na používání
- Nevýhody: objemné a neskladné, nepohodlné, mohou navlhnout
Pěnové karimatky jsou tou nejlevnější variantou. Navíc jsou lehké a nepotřebují žádnou přípravu ke spaní, prostě je jen rozbalíte a máte hotovo. Pěnové karimatky jsou i velmi odolné, dá se říct, že jsou prakticky nesmrtelné. Snesou i hrubé zacházení a můžete je použít i na kamenech aniž byste se báli, že je propíchnete. Nemáte totiž co propíchnout. Vydrží i škrábance nebo nějakou tu jiskru od ohně. Na druhou stranu jsou tenké a nenabízí moc velký komfort. Kvůli jejich velikosti se nehodí balit ji přímo do batohu, ale musíte ji připnout k batohu zvenku.
Na jejich povrchu může být i tenká stříbrná izolační vrstva, která odráží teplo zpět k tělu. Tato vrstva by měla při spaní směřovat nahoru, abyste využili její funkci.
Často se pěnové karimatky kombinují se samonafukovacími a nafukovacími karimatkami pro zvýšení jejich odolnosti a také pro větší tepelný komfort.
Pěnovou karimatku můžete koupit i za pár stovek v supermarketu, ale od takové neočekávejte žádné zázraky. Do hor patří opravdu kvalitní vybavení, které vám bude sloužit přesně tak, jak očekáváte, což levná karimatka nesplní.
Samonafukovací karimatky
- Cena: průměrně kolem 2 000 Kč
- Proč ji pořídit: hledáte pohodlí a nezáleží vám tolik na nízké váze nebo úspoře místa
- Výhody: skladnější, pohodlné, nenáročné nafukování
- Nevýhody: vyšší váha (bývají zpravidla nejtěžší), menší odolnost, vyšší cena
Samonafukovací karimatky jsou velmi oblíbené a cenově stále přijatelné. Po sbalení jsou o poznání skladnější než pěnové, ale vyžadují opatrnější zacházení, aby se nepoškodily a nepropíchly. V balení ale vždy dostanete i lepicí sadu, díky které karimatku jednoduše opravíte. Jsou také pohodlnější a poskytují i lepší izolaci.
Samonafukovací karimatky kombinují pěnovou a vzduchovou vrstvu. Po otevření se vnitřní pěna naplní vzduchem, a tak se karimatka do určité míry sama nafoukne. Do plna ji pak dofouknete sami. Můžete si představit, že funguje podobně jako pěnová houba. Když houbu zmáčknete a vytlačíte z ní vzduch, zůstane vám jen malý kousek pěny a když ji zase uvolníte, nafoukne se zpátky do svého původního tvaru.
Nafukovací karimatky
- Cena: od 2 000 Kč výše (nejčastěji kolem 4 000 Kč)
- Proč ji pořídit: preferujete pohodlí, nízkou hmotnost a kompaktní velikost po sbalení
- Výhody: nízká hmotnost, velmi skladné, velmi pohodlné
- Nevýhody: vysoká cena, mohou být šustivé, menší odolnost, zdlouhavější nafukování
Nafukovací karimatky jsou vlastně jen prázdný obal, který stačí nafouknout. Díky této své konstrukci jsou lehoučké a sbalené zaberou minimum místa. Běžně mají tloušťku více než 5 cm (klidně i 10 cm), takže nabídnou maximální pohodlí a díky použitým technologiím i dobré izolační vlastnosti. Jsou však dražší a náchylnější na poškození. Nafukovací karimatky jsou ideální pro ty, kteří hledají komfort i v náročných podmínkách nebo chtějí ušetřit na váze a objemu.
Pro vyšší odolnost můžete kombinovat s pěnovými karimatkami, které poslouží jako podložka.
Alumatky a nafukovací matrace
Nakonec zmíním i tyto dva typy, které ale dále nebudu brát v potaz. Matrace se budou hodit jen v případě, že chcete spát pohodlně v kempu a jedete autem, na trek se v žádném případě vzít nedá. Jistě, všechno jde, ale tohle určitě tahat nikam nebudete.
Alumatku sice na trek sbalíte v pohodě, ale je za mě úplně k ničemu. Je tak tenká, že ani nepoznáte, že ji pod sebou máte, neposkytuje ani nijak významný tepelný komfort a ve spacáku z ní sklouznete jak ze skluzavky. Proto se jim dál v článkunebudu věnovat.
Nafukování karimatek
Karimatku nenafukujte ústy, ale používejte nafukovací vak. Nafukovací a samonafukovací karimatky se často prodávají včetně něj. Případně si ho můžete dokoupit samostatně. Jeho použití je jednoduché a poměrně rychlé. Navíc nenáročné oproti nafukování ústy. Pokud budete karimatku nafukovat ústy, spolu se vzduchem se dovnitř dostane i vlhkost a s ní i bakterie, po čase tak může karimatka začít uvnitř plesnivět. A to jistě nikdo nechce. Vlhkost navíc může zhoršovat i izolační vlastnosti. Karimatku pokaždé po návratu nechte vyschnout tak, že ji volně rozložíte s otevřeným ventilem. Tak byste měli karimatku i skladovat.
Vlastnosti důležité pro výběr karimatky
Každý z výše zmíněných typů karimatek má svoje plusy a minusy. Každá karimatka je jinak konstruovaná a poskytuje jiný komfort. Pojďme se teď podívat, na jaké vlastnosti a parametry se při výběru karimatku zaměřit a jak vybrat karimatku tak, aby mi vyhovovala svojí konstrukcí.
Délka
Délka je asi první vlastnost, kterou budete při výběru karimatky zvažovat. Základní délka karimatek je 183/184 cm. Tuto délku využijete i pokud měříte více. Podložku hlavy si jen dáte mimo karimatku a tím ji vlastně prodloužíte. Pokud to pro vás není akceptovatelné, můžete zvolit delší variantu.
Pro menší lidi (a prťavce jako jsem já) postačí kratší varianty, většinou „dámské“ velikosti o délce 160 cm. Karimatky se také dají sehnat i v krátké délce 120 cm, což je ideální pro ty, kteří preferují především nízkou hmotnost a skladnost. Tyto typy jsou koncipované pro situace, kdy chcete ušetřit co nejvíce na váze a objemu. Tuto karimatku máte pouze pod trupem a pod nohy použijete oblečení nebo jiné věci, které máte u sebe. Není to však řešení pro každého, ale spíš pro minimum z nás.
Šířka
Další vlastnost ovlivňující výběr karimatky je její šířka. Nejčastěji se karimatky prodávají v šířce 51 cm. To je vhodná šířka pro většinu z nás. Pokud ale chcete větší pohodlí nebo jste větší postavy, může pro vás být vhodnější 60 cm široká varianta. Šířku karimatky vybírejte také podle toho, jak spíte. Pokud spíte hlavně na zádech nebo na břiše, zaberete logicky i více místa, než při spaní na boku, proto by vám mohla vyhovovat spíše širší varianta.
Jak zjistím, jaká šířka mi bude vyhovovat?
Pokud si nejste jistí, kolik toho místa budete potřebovat a jaká šířka vám bude vyhovovat, jednoduše si to změřte. Vezměte si deku, kterou složíte na pruh o daném rozměru a následně si na deku lehněte. Zkuste si lehnout na záda, na bok, případně se trochu „povrťte“ a uvidíte, jaká šířka pro vás bude nejvhodnější.
Tloušťka
Pro výběr karimatky je důležitá i její tloušťka, protože ta vám zajistí pohodlí. Tloušťka karimatky je prakticky pouze o osobních preferencích.
Obecně platí pravidlo, že čím tlustější, tím pohodlnější. Tlusté karimatky jsou jednak měkčí a lépe vyrovnají nerovnosti podkladu, a tak vás nebude tlačit kdejaký kamínek nebo větvička. Díky tomu, že v ní bude více vzduchu, bude i o něco lépe izolovat od chladu. Zároveň ale platí, že čím větší tloušťka, tím bude větší hmotnost a objem po sbalení, zejména to platí u pěnových a samonafukovacích karimatek.
Izolační vlastnosti
Jedna z klíčových vlastnosti pro výběr karimatky, je její izolační vlastnost nebo také tepelný komfort. Tato vlastnost se vyjadřuje pomocí koeficientu tepelného odporu R-value (hodnota R). Čím vyšší je hodnota R, tím lépe karimatka izoluje = tím lépe vás ochrání před chladem ze země. Někteří výrobci používají pouze údaj ohledně sezónního použití (letní, třísezónní, celoroční, do extrémních podmínek).
Nicméně vnímání chladu je vždy subjektivní pocit, proto berte hodnotu R jako orientační. Sami sebe znáte nejlépe a pokud víte, že jste spíš zmrzlíci, vybírejte karimatku s vyšším tepelným komfortem.
Rozdělení karimatek podle hodnoty tepelného odporu
R1 – R2 letní karimatky
R3 – R4 třísezónní karimatky
R4 – R6 celoroční karimatky
R6 a výš karimatky do extrémních podmínek
Je také dobré vědět, že R hodnota karimatky ovlivňuje i tepelné vlastnosti spacáku. Spacáky se totiž testují tak, že se počítá s použitím dobře izolující karimatky (R5). Pokud budete mít spacák do velké zimy, ale zároveň budete používat málo izolující karimatku, vlastnosti spacáku tím budou ovlivněné a spacák tak nebude dosahovat deklarovaných hodnost pro teplotní komfort. Pokud chcete zachovat vlastnosti spacáku, měli byste vybírat karimatku s R hodnotou alespoň 5. Případně použít ještě pěnovou karimatku jako další izolační vrstvu.
Jak vybrat karimatku, aby odpovídala vašim požadavkům?
Výběr karimatky může být dost složitý a každá možnost má svoje výhody a nevýhody. Mám pro vás jednoduchý tip na to, jak vybrat karimatku s těmi správnými vlastnostmi.
Berte v potaz následující požadavky, které od karimatky očekáváte a tyto hodnoty si seřaďte od nejdůležitějších po nejméně důležité:
- pohodlí
- hmotnost,
- objem sbalené karimatky,
- izolační vlastnosti
- odolnost.
Při seřazování těchto hodnot byste měli přemýšlet o tom, jak často budete karimatku používat, jestli ji budete brát na treky nebo ji jen vozit autem do kempu, jestli budete používat jen v létě nebo i v jiných ročních obdobích. Pokud si takto uspořádáte vaše priority, velice vám to při výběru karimatky pomůže.
Pro mě je na prvním místě se dobře vyspat, proto řeším pohodlí a tepelný komfort, potom až hmotnost a objem. Proto používám nafukovací karimatku, která splňuje všechno. Odolnost je pro mě na posledním místě, protože tu můžu zvýšit použitím podložky.
Pokud si stále nejste jistí, doporučuji navštívit některou outdoorovou prodejnu, kde vám karimatky podrobně představí a případně si je tam budete moci vyzkoušet. Já mám dlouhodobě skvělé zkušenosti s prodejnami Hanibal, kde nejčastěji nakupuju svoji výbavu.
Pár tipů na závěr
Jak často budu karimatku používat?
Pokud karimatku vytáhnete jednou do roka, vystačíte si s levnější variantou, byť byste ustoupili v požadavcích na její skladnost nebo váhu. Naopak, pokud ji budete využívat často, vyplatí se investovat do lepšího modelu.
- Ujistěte se, že na cestu máte sbalené i lepení, ať máte jistotu, že v případě propíchnutí karimatky nebudete muset spát na tvrdé zemi.
- Čím více karimatku nafouknete, tím lépe bude izolovat. Ale na druhou stranu se hůře přizpůsobí vašemu tělu a bude tak méně pohodlná.
- Pokud máte pouze sezónní karimatku, můžete pod ni použít pěnovou pro zvýšení izolace v chladnějším počasí.
- Pod (samo)nafukovací karimatku používejte podložku, která pomůže ochránit před propíchnutím.
- Karimatku skladuje ideálně roztaženou a s otevřeným ventilem. Tím zajistíte sucho uvnitř karimatky a zabráníte deformacím a případnému poškození v místě ohybů.
Výběr karimatky nepodceňujte a opravdu dobře promyslete všechny důležité parametry. Správná karimatka vám zajistí kvalitní spánek a příjemný pobyt v přírodě. Naopak špatně zvolená vám zaručeně pokazí nejen noc, ale i následující den, kdy budete rozlámaní a unavení.