Nouzové situace v horách a jak se na ně připravit

Aktualizováno 09/09/2024

Nouzové situace v horách přicházejí vždycky nečekaně a mohou nás postavit před velké výzvy. Jak reagovat v takových chvílích a co dělat pro zajištění bezpečného návratu? Připravte se na to, že v horách není vše pod naší kontrolou, ale s vhodnou přípravou a znalostmi můžeme minimalizovat rizika a zvýšit šance na úspěšný návrat domů.

Než vyrazíte do hor aneb kdo je připraven… 

Před výletem do hor je klíčové dobře se připravit a předvídat možné scénáře a situace, které by mohly nastat. Do každého plánování túry zahrňte analýzu terénu, počasí a dostupnost zdrojů. Obecné zásady a tipy pro to, jak být v horách co nejvíce v bezpečí, jsem popisovala už v tomto dřívějším článku.

Plánování trasy a zmapování terénu

Důkladné naplánování každého treku je zásadní. Toto zahrnuje prostudování trasy (kudy půjdete, jaké body budete na trase míjet, jak dlouho vám cesta zabere), znalost terénu a určení potenciálních nebezpečí.

Ztráta orientace může být hodně nepříjemná a stát se to může komukoliv a kdykoliv. Vždy se proto dávejte pozor na to, co je kolem vás. Jakékoliv vyvýšené body, skály mohou být užitečné pro orientaci jak pro vás, tak pro případné záchranné týmy.

Výběr vhodného vybavení

Vždycky se vybavte správně pro daný terén a podmínky. Kvalitní vybavení může být rozdílem mezi úspěšným návratem a nešťastným koncem vaší cesty.

První pomoc

Zranění jsou běžným nebezpečím v horách, a proto je důležité znát základy první pomoci a mít s sebou cestovní lékárničku. V případě zranění poskytněte první pomoc co nejrychleji. Zastavte krvácení, stabilizujte zranění a minimalizujte pohyb postižené části těla.

V případě nouzové situace zachovejte chladnou hlavu

Pokud se ocitnete v nouzové situaci v horách, je klíčové zachovat klid a jednat racionálně. Panika je vaším nepřítelem. Udržujte klid, vyhodnoťte, co se vlastně stalo a v klidu si dejte dohromady vaše další kroky. Je lepší dát si deset sekund na urovnání myšlenek, než začít jednat sice hned, ale zmatečně.

Základní vybavení pro nouzové situace v horách

Tato výbava není povinná, ale doporučená, nicméně následující položky by měly být nedílnou součástí výbavy každé túry. Toto vybavení berte jako základ, vždy je potřeba jej doplnit podle konkrétní destinace nebo charakteru a typu cesty.

Mobilní telefon

Položka, kterou máte pravděpodobně vždycky u sebe a ani do hor byste se bez něj byste neměli vydávat.

Na co si dát pozor

  • nabitá baterie,
  • powerbanka,
  • volání v zahraničí – volání na tísňové linky je bezplatné, ale volání na horskou službu už je standardně placená služba,
  • aplikace Záchranka – plnohodnotně ji můžete používat v ČR, Rakousku, Maďarsku a ve slovenských horách,
  • aktivovaný datový balíček do zahraničí,
  • mějte zaznamenané číslo asistenční služby pojišťovny, u které máte uzavřené cestovní pojištění,
  • v případě volání na tísňovou linku budete pravděpodobně řešit i hrazení poskytnuté péče nebo třeba řešit bližší věci ohledně záchranné akce,
  • nezapomeňte i na to, že budete komunikovat v cizím jazyce.

Lékárnička

Cestovní lékárnička je základ pro všechny túry i krátké výlety. Mějte ji vždy u sebe, i když vyrážíte jen na malý kopec za barákem. Tipy pro sestavení cestovní lékárničky jsem sepsala v tomto článku.

Svítilna / čelovka

Vždy před cestou nabijte baterii a v případě delší cesty přibalte i náhradní baterku. Samozřejmě je dobré mít i nabíječku, nicméně, pokud se vám čelovka vybije při jejím používání, nebudete chtít (anebo spíše mít možnost) řešit její nabití. Vyměnit baterie je mnohem jednodušší a rychlejší řešení.

Píšťalka

Zvukové signály (jsou popsané níže) jsou jednou z mála možností, jak na sebe upozornit v případě nouzové situace, když budete v místě bez telefonního signálu. Volání o pomoc je samozřejmě možné taky, to vás ale brzy vysílí a vaše volání nemusí být srozumitelné (hlavně na delší vzdálenosti nebo v případě větru).

Píšťalku vybírejte raději plastovou, kovová by vám v mraze mohla přimrznout ke rtům.

Nůž

Často se doporučuje víceúčelový nůž. I český horolezecký svaz jej doporučuje, zejména ten, který má integrované nůžky, protože potom nemusíte mít nůžky v lékárničce. Nicméně já jsem zatím nenarazila na žádný nůž, který by měl opravdu kvalitní nůžky. Já mám tady mnohem raději větší nůžky, které jsou ostré a v případě nutnosti s nimi dokážu rozstřihnout třeba oblečení.

Karimatka / podsedák

Bývá často součástí zádové výztuhy batohu. Pokud ji v batohu nemáte, můžete si ji koupit nebo uříznout kus klasické pěnové karimatky.

Karimatku použijete nejen jako podložku na sezení, ale je to také vhodná pomůcka na fixaci končetiny nebo krku při poranění.

Termofolie, případně bivakovací vak (žďárák)

Poslouží k udržení teploty a zabránění prochladnutí, případně podchlazení. Bivakovací vak potom poslouží i jako nouzové přístřeší nebo jako improvizovaná nosítka, případně jej využijete i k fixaci zranění.

Tužka a papír

Bude se hodit k zaznamenání důležitých informací. Budete tak mít všechno důležité pohromadě a nedojde ke zkreslení, když tyto informace budete předávat dalším lidem. Doporučuju obyčejnou malou tužku, ne propisku, ta v mraze zamrzne a nebude fungovat.

Zapalovač

Vydrží mnohem déle než zápalky. Je potřeba ho ale chránit před vlhkem, mějte ho proto vždy v igelitovém pytlíku.

Ostatní výbava

  • dostatek jídla a vody,
  • náhradní oblečení,
  • kvalitní cestovní pojištění.

Nouzové signály

Je důležité, abyste tyto nouzové signály používali uvážlivě a opravdu jen v případě nouzové situace. Použití těchto signálů může být klíčové k vašemu přežití v horách, ale je také důležité, abyste je nepoužívali zbytečně a nevyvolávaly falešné poplachy.

Alpský nouzový signál

Používá se prakticky v celé Evropě i v našich horách. Je to zvukový nebo světelný signál vyslaný šestkrát za minutu (jedno písknutí/bliknutí každých 10 sekund). Potom následuje jednu minutu pauza, kdy posloucháme, jestli někdo neodpovídá. Tento signál opakujeme tak dlouho, dokud na něj někdo neodpoví.

Opovědí na nouzový signál je signál vyslaný třikrát za minutu, po kterém následuje zase minutová pauza.

Pokud nouzový signál zachytíme, snažíme se zjistit, odkud přichází a následně s postiženými navázat kontakt. Je proto nutné vysílat signál až do příchodu zachránců, usnadní to a také urychlí nalezení.

SOS signál

SOS signál je spolehlivou metodou pro vyjádření nouzové situace. Je to mezinárodně uznávaný zvukový i světelný signál pro žádost o pomoc. Tento signál vychází z Morseovy abecedy a jedná se o rytmické blikání nebo pískání:

  • třikrát krátký signál,
  • třikrát dlouhý signál,
  • znovu třikrát krátký signál.

Pravidlo tří

Toto je asi nejjednodušší signalizace pro nouzové situace, která by měla platit po celém světě. Jedná se o tři zablikání nebo zapískání, po kterém následuje minutová pauza.

Pokud máte svítilnu, která má více režimů svícení a zapínání a vypínání by proto bylo složité, jednoduše světlo zakrývejte rukou v daných intervalech. Dnes se už dají sehnat i takové svítilny, které dokáží nouzové signály vysílat samy. Každý ze zmíněných signálů opakujeme tak dlouho, dokud na něj někdo neodpoví.

Telefonní čísla, která se vám můžou v zahraničí hodit 

V rámci Evropské unie je možné volat na univerzální telefonní číslo 112, což je číslo nouzového volání pro integrovaný záchranný systém. U nás toto číslo provozují hasiči. Vždycky je ale nejlepší volat na konkrétní národní telefonní číslo pro danou složku záchranného systému. Zvláště když potřebujete pomoc co nejrychleji. Celý zásah se tím zkrátí a omezíte i možnost špatného nebo nekompletního přetlumočení situace. V případě nouze v horách (ztracení se, úraz) vždy volejte horskou službu.

Než zavoláte

Nejdříve zhodnoťte stav a vážnost situace. Důležité je také vědět, kde se nacházíte. Pokud jste zabloudili, zkuste se nejdříve co nejvíce zorientovat. Dejte si dohromady následující informace – odkud jste vyšli, kam jste měli namířeno, jak dlouho jste šli, co okolo sebe vidíte nebo co jste po cestě minuli. Zkuste si i vybavit, kdy jste naposled viděli turistické značení. Všechno toto bude důležité při komunikaci se záchrannou službou.

Důležité je také vědět, kde se nacházíte. Pokud jste zabloudili, zkuste se nejdříve co nejvíce zorientovat. Dejte si dohromady následující informace – odkud jste vyšli, kam jste měli namířeno, jak dlouho jste šli, co okolo sebe vidíte nebo co jste po cestě minuli. Zkuste si i vybavit, kdy jste naposled viděli turistické značení. Všechno toto bude důležité při komunikaci se záchrannou službou.

V přehledu níže uvádím čísla na centrální linky tísňového volání ve vybraných státech. Všechna čísla si uložte do telefonu a zároveň si je zapište i na lístek, který si vezmete s sebou, lístek mějte vždy někde po ruce. Na dně batohu nebude moc platný.

 PolicieZáchrankaHasičiHorská služba
Česko1581551501210
Itálie113118115118
Rakousko133144122140
Slovensko15815515018 300
Vybraná telefonní čísla tísňového volání

Závěr

Nouzové situace v horách nejsou příjemné, ale s předvídavostí, znalostmi a klidem lze překonat i ty nejtěžší výzvy. Nezapomeňte, že v horách nikdy s jistotou nevíte, co se může stát, a proto je nezbytné být připraven prakticky na cokoliv.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru